Dodana: 9 czerwiec 2006 09:13

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 09:13

Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

W sejneńskim Ośrodku Pogranicze przedstawiono projekt „Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie" i jego pierwszy etap, czyli rewitalizacja zabytkowego zespołu dworskiego.

W spotkaniu 4 lipca uczestniczyli: wojewoda podlaski Marek Strzaliński, marszałek województwa podlaskiego Janusz Krzyżewski, przewodniczący Sejmiku Zbigniew Krzywicki, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Kultury UMWP Małgorzata Głąbicka, władze sejneńskie oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Pomorze. 

 

Krzysztof Czyżewski - dyrektor Ośrodka Pogranicze w Sejnach przedstawił założenia ideowe inwestycji oraz przedstawił jej zalety m.in. rozwój regionu i turystyki, nowe miejsca pracy.

Projekt Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie ma trzy generalne elementy.
Pierwszym z nich jest rewitalizacja zabytkowego dworu, spadku po rodzinie Miłoszów położonego na granicy polski-litewskiej w malowniczym miejscu nad jeziorem Horny. Dwór był placówką oświatową, kulturową dla całego regionu. Twórcy projektu chcieliby, aby zespół dworski stał się miejscem, które na nowo zacznie dawać zatrudnienie ludziom żyjącym w okolicy, zacznie promieniować działalnością oświatową i kulturalną, zacznie przyciągać ludzi z Polski i z zagranicy.

Drugi element wiąże się z Czesławem Miłoszem i jego rodziną - dwór w Krasnogrudzie ma stać się miejscem, które ludzie będą utożsamiać z Czesławem Miłoszem, jego zyciem i dorobkiem. Ma tu powstać muzeum rodziny Miłoszów.

Trzeci element to Międzynarodowe Centrum Dialogu, które miałoby za zadanie przeniesienie tradycji wielokulturowej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, tradycji tolerancji, współistnienia kultur w nowoczesną Europę. Miałby to być nowoczesny ośrodek praktyk interkulturowych, ośrodek, który jest równocześnie laboratorium, tzn. wypracowuje metody i programy z tym związane. 

W ramach spotkania odbyła się również krótka prezentacja wystawy obrazującej założenia architektoniczne tego przedsięwzięcia.  

Projekt ma już bardzo realny i fizyczny kształt. Według niego ma zostać odrestaurowany dworek. Na istniejącym do dzisiaj ptaszniku ma powstać miejsce warsztatów (rzemiosła ludowego, ceramiki, plastyki), pracownie plastyczne. Na fundamencie dawnej oficyny ma powstać oficyna dworska, administracyjne zarządzanie całym kompleksem. Nad jeziorem zaś Akademia, czyli zespół kongresowo-seminaryjny, w którym będzie można organizować różnego rodzaju konferencje i seminaria związane z pracą badawczą czy akademicką, którą ośrodek będzie prowadził. To według planu ma być połączone ze Skryptorium, czyli tym co dzisiaj w Ośrodku Pogranicze nazywa się Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza - duża biblioteka ze zbiorami książek, filmów, nagrań muzycznych, archiwami starych map, pocztówek itd.

Obiekt ten ma być wysunięty na jezioro, ze szklaną podłogą i dużymi czytelniami. Będzie połączony z oficyną, czyli domem wydawniczym, drukarnią. Następny obiekt nosi nazwę Wieża i ma być rodzajem sali koncertowo-teatralnej. Będzie też tzw. Austeria, czyli gospoda, hotel, w którym mogłoby się zatrzymać do 60 osób.

Kolejne miejsce to Kramnice, w którym będzie można kupić wszystko, co tu się będzie produkować (np. rzemiosło, wydawnictwa). Przewidziane jest ponadto Miasteczko, czyli trakt do Sejn – tzw. Trakt Miłoszowy między Sejnami, Krasnogrudą a Szetejniami na Litwie, gdzie Miłosz się urodził. Pomysłodawcom marzy się, żeby z tego kompleksu powstał trakt turystyczno-kulturowy poświęcony Miłoszowi, który będzie łączył Polskę i Litwę i biegł dalej.

Ostatni element to tzw. Wzgórek Profesorski - domki, w którym mogliby mieszkać ludzie wykładający w Akademii. Ciekawym rozwiązaniem jest również brama wjazdowa do Krasnogrudy, która ma być od strony jeziora.  Niezależnie od tego przewidziany jest również szlak komunikacyjny i miejsca parkingowe.

To jest rys całościowy, a projekt, o który występuje Ośrodek Pogranicze to pierwszy etap rewitalizacji, który dotyczy odremontowania dworu, odremontowania warsztatów i odbudowania oficyny dworskiej oraz prace rewitalizacyjne nad parkiem tej okolicy. To jest projekt rozpisany na dwa lata.

Uczestnicy spotkania zwiedzili dworek w Krasnogrudzie i okolice, gdzie miałaby powstać prezentowana inwestycja. O całym projekcie opowiedział na miejscu już dokładnie architekt Rafał Winiewicz.

Międzynarodowe Centrum Dialogu powstaje z inicjatywy Fundacji Pogranicze w Sejnach od 1990 roku zaangażowanej w budowanie mostów między narodami Europy Środkowo-Wschodniej, edukację interkulturową, tworzenie nowych form animacji kulturowej w regionach pogranicza.

Od początku patronat nad inicjatywą przyjął Czesław Miłosz. Po jego śmierci organizatorzy tym bardziej chcą ją zrealizować.

Na wszystkich obecnych projekt zrobił ogromnie wrażenie. Zarówno Wojewoda, jak i Marszałek zadeklarowali poparcie dla tej inicjatywy.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook